______________________________________________________________________
FOTKY KOPÍRUJTE S IKONKOU BLOGU, TEXTY NEKOPÍRUJTE VŮBEC!!!

Aktuálně: Downloads The Vampire Diaries: 1. série + 2. série

Čtěte povídku na pokračování WereWolfWoman, která volně navazuje na BD!!!
V nové 43. kapitole čtěte, jak si Leah a Embry užijí první společné
chvilky po několika měsících. :)
Přečtěte si také povídky, vyprávěné:
______________________________________________________________

Rostlinná výroba

7. ledna 2007 v 14:24 |  - Referáty
Rostlinná výroba je základním odvětvím zemědělství. Má podíl asi dvě třetiny. Část se soustřeďuje na výrobu potravin a část na výrobu krmiv pro hospodářská zvířata. Rostlinná výroba a vůbec zemědělství je na závislé na několika přírodních podmínkách, které jsou nutné pro jeho existenci. Ty buď umožňují nebo znemožňují v dané oblasti danou rostlinu pěstovat. Je to hlavně kvalita orné půdy, na které se mají rostliny pěstovat (připadá na ni asi jen 11% suchozemského povrchu), a hospodářská úroveň zemí, ve které se mají rostliny pěstovat.
Nejvýznamnějšími surovinami jsou především obilniny, hlíznaté rostliny, olejniny, ovoce, zelenina, pochutiny a ještě technické plodiny.

Obilniny

Řadíme tam z těch nejvíce pěstovaných pšenici, kukuřici a rýži. Pšenice se pěstuje hlavně v severním mírném pásu. Největšími producenty pšenice jsou Čína, USA, Indie a Rusko (vyprodukují zhruba ½ světové spotřeby). Čína, která vyprodukuje asi 103 milionů tun ročně, se podílí asi pětinou na světové produkci. Dále to je USA - 65 milionů tun ročně. Kukuřice je další významnou surovinou rostlinné výroby. Skoro ½ světové produkce kukuřice zajišťuje USA. Rýže se pěstuje pře-devším v jižní, jihovýchodní a východní Asie - tedy hlavně Čína, Indie, Indonésie.

Hlíznaté rostliny
Nejdůležitější hlíznatou rostlinou jsou brambory. Pěstuje je v největším světovém množství Rusko, Polsko a USA. V tropickém a subtropickém pásu se pěstují batáty, maniok a jamy.

Olejniny
Olejninami nejsou jenom slunečnice, sója, řepka olejná, podzemnice olejná, len a olivovník, ale také palma olejná a kokosová. Olejniny zajišťují asi 2/3 světové spotřeby tuků, které jsou na denním jídelníčku. Sóju pěstuje nejvíc USA (48 mil. tun ročně). Sója je velice důležitá především proto, že je velkým zdrojem bílkovin a tuků, které jsou pro organismus důležité. Vyrábějí se z ní produkty jako třeba mléko, olej, sójové maso a je využívána jako krmivo pro zvířata. Olivovníky, ze kterých se lisuje chutný olivový olej najdeme ponejvíc ve středomoří (Řecko, Itálie, Španělsko).

Ovoce a zelenina
Jsou nejdůležitější zdroj vitamínů a minerálů, proto jejich roční produkce přesahuje 900 mil. tun. Dominují citrusy, banány a jablka. Latinská Amerika vyváží ovoce. Čína, Indie a USA zeleninu.

Pochutiny a technické plodiny
V Indii, Cejlonu a Keni najdeme čajové plantáže, v Brazílii a Kolumbii kávu, a na pobřeží Guinejského zálivu pak kakao. Produkce tabáku klesá, protože v mnoha moderních státech je moderní nekouřit. Mezi technické plodiny řadíme např. bavlník, ze kterého získáváme bavlnu, textilní surovinu, a kaučukovník, který poskytuje ve šťávě kaučuk.

Cukrová třtina
Je hlavní položka pro výrobu cukru a pěstuje se v sub. a tropech. Její roční produkce je 1100 mil. tun. Asi ½ zajišťuje Brazílie a Indie. Cukrovou řepu pěstují např. Francie, Německo, Rusko a Ukrajina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hakhc hakhc | 29. ledna 2008 v 13:06 | Reagovat

totpo je pekna hovadina ja chcu zvirata v subtropickem pasu

2 elle (autorka blogu) elle (autorka blogu) | Web | 3. února 2008 v 13:59 | Reagovat

Pěkná hovadina je hledat je v článku rostlinná výroba. Měj se hezky.

3 Klaris1995 Klaris1995 | 28. dubna 2008 v 18:04 | Reagovat

zatim si myslim že to bude dobrý protože jinak nemužu nic najít tak dikes :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama