______________________________________________________________________
FOTKY KOPÍRUJTE S IKONKOU BLOGU, TEXTY NEKOPÍRUJTE VŮBEC!!!

Aktuálně: Downloads The Vampire Diaries: 1. série + 2. série

Čtěte povídku na pokračování WereWolfWoman, která volně navazuje na BD!!!
V nové 43. kapitole čtěte, jak si Leah a Embry užijí první společné
chvilky po několika měsících. :)
Přečtěte si také povídky, vyprávěné:
______________________________________________________________

Borůvky

8. března 2008 v 10:36 |  - Zdravá výživa
Charakteristika
Někomu připomínají modře až fialově zabarvené perly. Tyto plody rostou na keříčcích, které dosahují výšky až 40cm. Když borůvku rozmáčknete, vyteče vám modrofialovočervená šťáva, která se z rukou a oblečení jen těžko dostává. Je to způsobené rostlinným barvivem, které se nazývá antokyan.

Rozšíření
Původně pochází tento keřík z Asie. Dnes jsou borůvkové keře rozšířeny v Evropě, severní Asii a Severní Americe. Těmto nenáročným rostlinám se daří skoro všude, a proto je u nás najdeme skoro ve všech lesích, převážně jehličnatých. Tato rostlina byla také vyšlechtěna, a tak ji dnes můžeme najít v mnoha zahradách, ovšem už ne jako tu původní borůvku s tmavě fialovou až černou dužinou, ale jako velký plod s dužinou, která se té původní podobá stále méně, a která má méně aromatickou chuť. Přes tohle všechno je ale vyhledávána, a hojně se pěstuje všude možně na světě.

Vitamíny
Nejzdravější jsou pochopitelně v syrovém stavu. Najdeme v nich vitamín C, jehož je zde velmi silná koncentrace, a proto až budete v lese sbírat borůvky, nezapomeňte jich pár strčit také do pusy.

Léčivé účinky
Jsou obzvlášť bohaté na karoten, který ochraňuje imunitní systém a tělesné buňky proti volným radikálům. Již zmíněný vitamín C zabraňuje infekcím a nachlazení. Je zde také hodně taninu neboli třísloviny, který podporuje tvorbu sliznic a preventivně působí proti zánětům. Antokyan, který se zde vyskytuje spolu s železem příznivě ovlivňuje krvetvorbu, a také dokáže zlepšit vidění ve špatných světelných podmínkách. Navíc je zde velmi nízký počet kalorií, a proto borůvky pomáhají při dietách. Také pomáhají při střevních potížích a napomáhají odvodňování.

Zpracování
Bohužel se velmi těžko uchovávají dlouho čerstvé, a v ledničce vydrží jen krátce. Musejí se proto rychle zkonzumovat nebo zakonzervovat. Dají se z nich dělat kompoty, džemy, sušené plody, šťávy. Můžete je také zmrazit. Raději sbírejte suché a pevné plody, které o něco déle vydrží, a neplesniví tak rychle jak měkčí kousky.

Rady nakonec
- nejlepší čas na sbírání borůvek je léto (červen, červenec)
- pokud borůvky kupujete, měly by být bíle ojíněné (znamená to, že jsou čerstvě nasbírané)
- pokud borůvky sami sbíráte, před požitím je dobře omyjte, mohou být infikovány škůdci.
- při sběru dávejte pozor na oblečení
- jste-li ve stresu, dopřejte si borůvky, pomohou vám ho překonat
- můžete si připravit čaj z listů, který mírně snižuje hladinu cukru v krvi
- sušené borůvky jsou dobré při průjmech či lehké otravě jídlem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama